Marmara Mermer

  • -

Marmara Mermer

marmara-mermeri-tanımı

marmara-mermeri-tanımı

Geçmişten günümüze süregelen imparatorlar, krallar, mimarlar ve ilerigelenler doğallığı ve sağlamlığıyla büyüleyen marmara mermerini her yapıt da farklı uygulama teknikleri ile kullanmışlardır. Kullanım alanları başında saraylar, camiler, medreseler, hamamlar, kabristanlar, anıtlar, heykeller vb. tarihi yapılar gelir. Marmara mermeri maden yatakları 5000 yılı aşkın süredir üretimi devam eden ve bilinen en eski doğal taş çeşitidir.

Doğanın bizlere bahşettiği bu cevher günümüzde çeşitli kesim teknikleri ve yüzey işlemleri ile daha da büyüleyici bir hâl almıştır. Doğallığı ve zerafetiyle yaşam alanlarının vazgeçilmezi haline gelen equator marmara kesim tekniklerinin başında gelir ve bütün lüks projelerin aranan yapı malzemesidir. Marmara mermeri ne gönül veren mimarlık ekiplerinin uğraşlarıyla uygulanan projelerde sanat şaheseri haline gelmektedir. Beyaz zemin üzerine tıpkı bir mimarın cetvelinden simetrik şeklinde çıkmış gri çizgilerden meydana gelir.

 


  • -

Marmara Mermeri

Mermere adını veren  naturel taş çeşitidir. Grimsi bulutlar arasına beyaz kalsitler ile harmanlanmış şeklinde bir görüntüsü vardır, öteki organik taş çeşitlerine göre daha sağlam bir yapıya sahipdir, damarsız olan çeşidi marmara white olarak da adlandırılır. En büyük maden kaynaklarına sahip olan Marmara Adası Saraylar Beldesi ‘nden temin edilmektedir. Ters kesim işlemi yapılarak diagonal marmara ürünü elde edilir. Lüks projelerin hamam ve ıslak zeminlerinde Çizgili Marmara en çok tercih edilen marmara mermer çeşididir. Doğada başlayan seleksiyon süreci talep edilen ürüne nazaran diagonal marmara, equator marmara ve white olarak 3 ana seleksiyona ayrılır. Ünlü mimarların eğer olmazsa olmaz yapı malzemelerinin önderlik yapar.